2011

Award winners and sponsors from the 2011 Lowestoft & Waveney Chamber of Commerce Business Awards.

 

Apprenticeship Employer of the Year Award

Sponsored by: Lowestoft College
Winner: AKD Engineering Ltd

 

Business Investment Award

Sponsored by: Peter Aldous MP
Winner: Gaoh Energy
Highly Commended: UK Parachuting

 

Business Person of the Year Award

Sponsored by: NWES
Winner: Rachel Ducker - Apparition Marketing
Highly Commended: Louise Botwright - Jump

 

Business Start Up Award

Sponsored by: Lovewell Blake
Winner: Ange & Co
Highly Commended: CODE Hair Consultants

 

Community Enterprise Award

Sponsored by: Essex & Suffolk Water
Winner: JUMP
Highly Commended: Waveney Sailability

 

Community Impact Award

Sponsored by: Waveney Economic Partnership
Winners: The Lowestoft Seafront Air Festival

 

Energy Award

Sponsored by: Waveney District Council
Winner: Gaoh Energy

 

Environmental School / College Award

Sponsored by: V C Cooke
Winner: Denes High School

 

Excellence in Customer Service Award

Sponsored by: M R King & Sons
Winner: Ange & Co
Highly Commended: Simply Delicious

 

Family Business of the Year Award

Sponsored by: L&W Chamber of Commerce
Winner: The Lock Family
Highly Commended: M R King & Sons

 

Hospitality, Tourism & Leisure Customer Care Award

Sponsored by: Potters Business & Pleasure
Winner: East Restaurant - Lowestoft College
Highly Commended: The Hotel Victoria

 

International Trade Award

Sponsored by: UK Trade & Investment (UKTI)
Winner: Starfrost (UK) Ltd
Highly Commended: St Peters Brewery


Product Innovation Award

Sponsored by: Pilot Drilling
Winner: Starfrost (UK) Ltd
Highly Commended: Simply Delicious

 

Lifetime Achievement Award

Sponsored by: Mayor of Lowestoft
Recognising: Mr Barry Hartley - Archant
Recognising: Mike King - M R King
Recognising: Mr Andy Wilson Sutter - Waveney Norse


Shop Assistant of the Year Award

Sponsored by: LTMP & The Britten Centre
Winner: Kerry Field - Iceland
Highly Commended: Karen - BHS

 

Store Manager of the Year Award

Sponsored by: LTMP & The Britten Centre
Winner: Sue Patterson - Palmers Department Store
Highly Commended: Ben Westrupp - Iceland

 

Suffolks Greenest County Award

Sponsored by: Suffolk County Council
Winner: Aquablast Ltd
Highly Commended: Everything Office Ltd



Young Environmentalist Award

Sponsored by: V C Cooke
Winner: Kurtis Brown



Business of the year Award

Sponsored by: Suffolk Chamber of Commerce
Winner: Starfrost (UK) Ltd