Award winners and sponsors from the 2010 Lowestoft & Waveney Chamber of Commerce Business Awards.

Business Excellence & Innovation Award

Sponsored by: Adnams Southwold
Winner: Harrod UK
Highly Commended: Blue Lobster / P&S Personnel


Business Growth Award

Sponsored by: Graphics Matter
Winner: Harrod UK
Highly Commended: Touchstone Productions / Funnells Catering


Business Investment Award

Sponsored by: Peter Aldous MP for Waveney
Winner: V C Cooke
Highly Commended: Harrod UK / Lowestoft College


Business Person of the Year Award

Sponsored by: One Estates
Winner: Sharon O'Mahony - P&S Personnel
Highly Commended: John Best - EEEGR / Stuart Catchpole - Precision Pipework


Business Start-up Award

Sponsored by: Business Link East
Winner: Oily Rag Ltd
Highly Commended: H2Creative Media / Apparition


Community Impact Award

Sponsored by: Essex & Suffolk Water
Winners: V C Cooke
Higly Commended: Lowestoft College / The Upstairs Gallery


Customer Service Award

Sponsored by: M R King & Sons
Winner: V C Cooke
Highly Commended: Pleasurewood Hills / Robert Owen / Blue Lobster


Dynamic Team Award

Sponsored by: Blue lobster
Winner: Lowestoft College
Highly Commended: M R King & Sons / P&S Personnel


Environmental School / College Award

Sponsored by: V C Cooke
Winner: Ellingham VC Primary School / Denes High School


Hospitality, Tourism & Leisure Award

Sponsored by: Potters Business & Pleasure
Winner: RL CIrcuits
Highly Commended: Henham Estate


Innovation & Skills Award

Sponsored by: The Waveney Economic Partnership & 1st East
Winner: EEEGR
Highly Commended: Lowestoft College / Pilot Drilling Control

Inspiring Lifelong Learning Award

Sponsored by: Small & Co Marine & Engineering Ltd
Winner: Cheryl Willis
Highly Commended: Jordan Shimmon / Christine Pinsent


International Trade Award

Sponsored by: Harrod UK
Winner: St Peters Brewery
Highly commended: Tiger International

Manufacturing Award

Sponsored by: AKD Engineering Ltd
Winner: Saxon Packaging
Highly Commended: Harrod Uk


Regeneration and Community Development Award

Sponsored by: Suffolk County Council
Winner: Michele Payne - The Upstairs Gallery


Store Manager of the Year Award

Sponsored by: LTMP & The Britten Centre
Winner: Bob Angell - Superdrug
Highly Commended: Ben Westrupp - Iceland

Shop Assistant of the Year Award

Sponsored by: LTMP & The Britten Centre
Winner: Josie  Parnell - Palmers Department Store

Suffolks Greenest County Award

Sponsored by: Suffolk County Council
Winner: Adnams

Business of the year Award

Sponsored by: Suffolk Chamber of Commerce
Winner: M R King & Sons