Award Winners 2019

 

We would like to say a BIG CONGRATULATIONS to all the winners and highly commended finalists at the 2019 Suffolk Chamber of Commerce in Lowestoft & Waveney Business Awards.

We would also like to thank all of the 2019 sponsors and everyone who has helped us to put on this event. Without them the Awards wouldn’t be the success that it is.

 

Apprentice/Trainee of the Year Award
Sponsored by East Anglia Cleaning Services
Catherine Fitzpatrick & Eileen White
Winner: Megan Nimmo – Millie Rose Hair & Beauty 

                        


Business Person of the Year Award
Sponsored by Lowestoft Rising
Phil Aves
Winner: Emma Ratzer MBE – Access Community Trust     

           


Employer of the Year Award
Presented by Lowestoft Rising
Richard Best

Winner: Lovewell Blake
Melanie Wright                                                                                


Community Pride Award
Sponsored by East coast College
Ann Wall and Katrina Marek
Winner: The Lowestoft Players                                                                   
Jenny Wright and Stephen Clark


Enterprise in Education Award
Sponsored by EDF Energy
Tom McGarry                   
Winner: Sir John Leman High School                                                         
Allison Copeman


Excellence in Customer Service 1-10 Award
Pleasurewood Hills Family Theme Park
Sarah Morris
Winner: Sweeties                                                                                            
Vanessa and Paul Kisby


Excellence in Customer Service 11+ Award
Sponsored by Lowestoft Vision
Amie Mullen and Dan Poitras

Winner: East Coast Recovery                                                                      
Janie Murray and Fox Tucker


Family Business of the Year Award
Sponsored by Lovewell Blake
Melanie Wright
Winner: Fen Farm Dairy                                                                                
Dulcie & Jonny Crickmore


Growing Business Award
Sponsored by Associated British Ports
Tom Duit and Gary Horton
Winner: Fen Farm Dairy                                                                                  
Jonny & Dulcie Crickmore and Stevan Peckett


Tourism, Hospitality & Leisure Award
Norwich Airport
Richard Pace
Winner: High Lodge Leisure                                                                        
Jane Coppen and John Bidwell


Resilient Business Award
Access Community Trust
Emma Ratzer MBE
Winner: East Coast College                                                                          
Ann Wall and Katrina Marek


Entrepreneur of the Year Award
East Suffolk Council
Cllr Craig Rivett
Winner: Ann-Marie Doggett, Magnus PR

                                                               


Business of the Year Award
PCE Automation
Mark Rothon
Winner: High Lodge Leisure                                                                        
Jane Coppen and John Bidwell


Recognition of Lifetime Achievement Awards
Archant
Yasmin Cunningham & Geoff Maddison
Winner: Deanne Dickson and Karen Carter
Of The Lowestoft Players